Interesuje Cię ekologia i związane z nią aspekty?
Wyszukaj
Kategorie
Nasze Artykuły
Zmiany klimatu a destabilizacja światowego porządku: Perspektywa geopolityczna
Wpływ zmian klimatycznych na środowisko naturalne jest nieodłącznie związany z przyszłością naszej planety. Jednak coraz bardziej dostrzegamy, że zmiana klimatu …
Tag me! (But only with eco labels). Czyli o tym, jak metka ma znaczenie
Aktywizm ekologiczny zaczyna powoli osiągać zauważalne efekty w niemalże każdym sektorze współczesnej gospodarki. Coraz więcej słyszymy o nowych rozwiązaniach, zastosowaniach, …
This, not that. Świadomy wybór produktów w supermarkecie
W idealnym świecie każdy ma w pobliżu sklep z produktami na wagę, nosi zawsze ze sobą wielorazówki i samodzielnie wytwarza …
Jak zjawiska atmosferyczne na Pacyfiku wpływają na klimat w Polsce? O nadchodzącym El Niño
Nie jest żadną tajemnicą fakt, że zmieniające się warunki klimatyczne w jednym miejscu na świecie, powodują zmiany pogody na całej …
Globalny second-hand, czyli historia powstania Vinted
Vinted to litewska platforma do sprzedaży, kupna i wymiany rzeczy nowych bądź używanych, która w ostatnich latach bije rekordy popularności. …
Eksploatacja Puszczy Amazońskiej – jakie niesie zagrożenia?
Puszcza Amazońska – to bogactwo przyrody, pulpit życia dla tysięcy gatunków roślin i zwierząt oraz ważny ośrodek klimatu globalnego. Jednak …
Zrównoważone życie w mieście: Jak zmienić swoje codzienne nawyki na bardziej ekologiczne?
Ruch. Światła. Wysokie budynki wynoszące loga swoich właścicieli pod same niebiosa. Możliwości. Różnorodność. Rozwój… Miasta to ośrodki wszechstronnego rozwoju cywilizacji …
Bycie eko na miarę XXI wieku. Chroń środowisko, podążając za postępem technologicznym
Obecnie istnieją zagrożenia dla środowiska, których nie było na świecie jeszcze 50 lat temu, a niektórych nawet 10 lat temu. …
Aktywiści zakłócający wydarzenia masowe – reklama czy antyreklama ekologii?
W ostatnich latach coraz więcej osób angażuje się w walkę o ochronę środowiska i staje się aktywistami na rzecz ekologii. …
Biodegradowalne super moce – dlaczego warto kompostować?
W 2021 roku każdy Polak wygenerował średnio 358 kg odpadów komunalnych. Duża ich część nie jest utylizowana w prawidłowy sposób …
Dlaczego nie safari?
Zagrożenia dla środowiska naturalnego, w tym utrata bioróżnorodności, zmiany klimatyczne i degradacja ekosystemów, stają się coraz bardziej palącym problemem na …
Smog – czym jest i skąd się bierze?
Mimo że robimy coraz więcej i więcej, aby żyć w zgodzie z naszą planetą, to wciąż jednak borykamy się ze …
Matka Natura (nie) ubiera się u Prady
Świat mody stanął na głowie. Nie jest to nowy fenomen. W pewnym sensie domeną sektora modowego jest jego odrębność, a …
Āko’ako’a, czyli hawajski projekt odnowy rafy koralowej
Według szacowań amerykańskiej agencji naukowo-badawczej USGS (United States Geological Survey) koralowce istnieją na Ziemi już od niemal 500 mln lat, …
Odpady elektroniczne: Jak recykling sprzętu elektrycznego wpływa na środowisko?
Według wykonanych w 2015 roku badań, w Unii Europejskiej każdego roku powstaje około 8 mln ton odpadów elektronicznych – e-odpadów. …
Energetyka jądrowa a ekologia i zarządzanie odpadami
Energetyka jądrowa od dawna stanowi przedmiot kontrowersji. Z jednej strony stanowi źródło czystej energii, z drugiej natomiast zagraża bezpieczeństwu ze …
Dlaczego tak właściwie chronimy gatunki drapieżników?
Po co nam te wszystkie groźne zwierzęta, przez które przecież giną ludzie? Czy nie lepiej byłoby bez nich? Dlaczego ludzie …
Elektryczne czy spalinowe? Konflikt silnikowy
Od kiedy na rynku pojawiły się tak zwane „elektryki”, przy kupnie nowego samochodu nasuwa się jeszcze jedna wątpliwość: jaki silnik …
Miód ekologiczny – czym jest i dlaczego warto dać mu szansę?
Według szacowań badaczy, pszczoły zajmują się produkcją miodu już od przeszło ponad 120 milionów lat. Czyni go to znacznie starszym …
Marnowanie jedzenia – duży problem nie tylko od święta
Każdego roku w święta marnuje się średnio nawet 3 razy więcej żywności niż w innych miesiącach. Aż 54% respondentów badania …
Nowa metoda walki z konsumpcjonizmem. Czym jest deinfluencing i jak wygląda?
Każdy posiadający social media zetknął się z influencingiem i influencerami. Teraz przyszedł czas poznać ich przeciwieństwo. Hasztag “deinfluencing” posiada już …
Freeganizm – chwilowa moda czy dieta przyszłości?
Ostatnimi czasy zyskującym popularność sposobem na dołożenie swojej cegiełki do walki z katastrofą klimatyczną, a przy okazji także na podreperowanie …
Czy ekologiczna żywność jest eko?
Coraz więcej osób na całym świecie zwraca uwagę na to, jakie są skutki ich wyborów żywieniowych dla zdrowia i środowiska. …
Nie jesteś częścią problemu – czyli o tym, jak korporacje przerzucają odpowiedzialność za ochronę środowiska na konsumenta?
Dożyliśmy czasów, kiedy bycie ekologicznym jest modne. Niestety, wiele metod produkcji stosowanych latami przez firmy nie ma nic wspólnego z …
Ekologiczne mity, czyli jak okłamują nas popularne koncerny? Część 2
Oprócz głównego problemu greenwashingu, a za tym także najbardziej rozpowszechnianego kłamstwa, jakim jest ukrywanie niekorzystnych cech wytworzonego produktu, występuje jeszcze …
Ekologiczne mity, czyli jak okłamują nas popularne koncerny? Część 1
Wraz ze wzrostem popularności tematu ekologii wzrosła także skala zjawiska, które znamy pod nazwą greenwashingu. Polega ono na wywoływaniu u …
Dobrze tu mieszkać – czyli najbardziej proekologiczne miasta świata
Zastanawialiście się kiedyś, jakie miasto jest najbardziej ekologiczne? A może szukacie miejsca, w którym chcielibyście zamieszkać i to podejście do …
Japonia – innowacje ekologiczne w kraju po katastrofie w Fukushimie
W marcu 2011 roku Japonia doświadczyła jednej z największych katastrof nuklearnych w historii. Trzęsienie ziemi o sile dziewięciu stopni w …
MENSTRUACJA ZERO WASTE – alternatywy dla jednorazowych produktów higienicznych
28 maja miały miejsce 10. obchody Dnia Higieny Menstruacyjnej. Święto to zostało zainicjowane w 2013 roku przez niemiecką organizację pozarządową …
Gospodarka a ekologia – założenia Unii Europejskiej do 2050 roku, część druga
Raport „Zeroemisyjna Polska 2050” obejmuje zarówno sektory budownictwa oraz energetyki, które zostały dosyć obszernie omówione w części pierwszej, a także …