Zrównoważone życie w mieście: Jak zmienić swoje codzienne nawyki na bardziej ekologiczne?

Zrównoważone życie w mieście_ jak zmienić swoje codzienne nawyki na bardziej ekologiczne

Ruch. Światła. Wysokie budynki wynoszące loga swoich właścicieli pod same niebiosa. Możliwości. Różnorodność. Rozwój… 

Miasta to ośrodki wszechstronnego rozwoju cywilizacji odpowiadające za kreowanie przyszłości. Są to miejsca, w których jednostki precyzują, długo już mieszkające w głowie nietuzinkowe idee, a masy tworzą tłum odbiorców nowych pomysłów.

Jednym z bardziej aktualnych pomysłów świata miast jest potrzeba na „zrównoważoność” – uwzględnienie natury w procesie rozwoju. Pomysł ten, w rzeczy samej trafny, zwłaszcza w czasach klimatycznych zmagań, bitew, potyczek. Jednak, mimo pierwszych oznak jego transformacji w „naturalny stan rzeczy”, wciąż potrzeba nam większego zaangażowania, by kreować bardziej ekologiczną codzienność życia w mieście. 

 

Ekologia w mieście wiąże się przede wszystkim ze zwiększeniem świadomości mieszkańców metropolii. Punktem zaczepienia może być ukazanie ułatwień, jakie wiążą się z bardziej zrównoważonym stylem życia. Zrównoważoność jest bowiem w stanie zagościć w naszej codzienności tylko wtedy, gdy utożsamimy ją z naturalnym rozwiązaniem, najprostszą drogą do celu. W ten sposób wprowadzana przez miasta polityka proekologiczna może nie tylko zmienić szkodliwe dla środowiska ekwiwalenty, ale również zagościć się na stałe jako ułatwienie, lepsza opcja. 

Przykładem tego mogą być już wprowadzone rozwiązania, takie jak darmowa komunikacja miejska dla mieszkańców polskich miast, darmowe garaże dla rowerów w centrum holandzkich miast (np. Groningen) czy lublańskie darmowe przejazdy rowerami miejskimi. Dzięki temu sustainable lifestyle przyciąga uwagę zarówno środowiskowych aktywistów, jak i oszczędnych – w różnych wymiarach – „mieszczuchów”. 

 

Rozwiązania systematyczne mają współcześnie najbardziej ewidentną moc sprawczą, ponieważ odpowiadają za wdrażanie w życie pomysłów „bardziej zauważalnego” kalibru. Mimo to, nie oznacza to, że wpływają one w większym stopniu niż jednostkowe działania ku bardziej zrownoważonej przyszłości. Świata nie kreują przecież organizacje, a jednostki stojące za nimi, jednostki popierające przedstawiane idee i jednostki przeciwko nim protestujące. Dlatego też tak ważne są działania każdego z nas; te proste, nieegoistyczne wybory, stanowiące tysiące skumulowanych małych kroczków, dążących do poprawy stanu rzeczy. 

Taką inicjatywę można podjąć dosłownie we wszystkich przestrzeniach naszego życia. Czy to podczas zakupów, wymieniając plastik na materiałowy, długowieczny zamiennik. Czy wybierając malowniczy spacer dla zdrowia i środowiska, zamiast drażniącego postoju w korku, na zatłoczonej, zatrutej toksynami ulicy. Czy chociażby tańszych, lokalnie pozyskiwanych produktów spożywczych, nie odizolowanych od świata zewnętrznego przez plastikowe klatki plastikowych opakowań.  

Takich możliwości jest nieskończoność, ponieważ są to jedynie ekologicznie zmodyfikowane rozwiązania znane od pokoleń (albo rozwiązania, które były na porządku dziennym przed katastroficzną erą tworzyw sztucznych i produkcji masowej).

 

Jak żyć ekologicznie w mieście – w punktach! 

Funkcjonuj świadomie

Za każdym razem, gdy masz chwilę, zastanów się, jak możesz kreować bardziej ekologiczną rutynę codzienności. 

 

Wprowadzaj trwałe zmiany małymi krokami

Zależy nam, by kreować nawyki, które na dłuższą metę będą reprezentowały trwałą zmianę. Małe kroki pomogą Ci łatwo i niskim kosztem postępować bardziej świadomie.

 

Im mniej, tym (zawsze) lepiej

To tyczy się większości ekologicznych zamienników. Im mniej ubrań, tym lepsza ich jakość i na dłużej mogą one nam posłużyć. Im mniej dodatkowych zabezpieczeń opakowań, tym większa kontrola nad ilością śmieci. Im mniejsze zakupy, tym mniej przeterminowanych produktów do wyrzucenia. 

 

Wspierajmy siebie nawzajem

Każdemu z nas zależy na dobrostanie życia na Ziemi oraz przyszłych pokoleń zamieszkujących naszą planetę. Kupujmy lokalnie, wspierajmy małe kawiarenki młodych czy starszych miłośników kawy, wspierajmy produkty, pozyskiwane z lokalnych zasobów, wspierajmy lokalne firmy, którym zależy na zrównoważonym rozwoju i wspierajmy działalności, które dają drugie życie, pokazują, że naprawa to najszlachetniejsze rozwiązanie. 

 

Świat jest tworem, który nieustannie się zmienia dzięki ideom miast, pracowitym wsiom i sielankowej przyrodzie. Ekologia zaczyna się w miastach, a miasta tworzą teraźniejszość, odpowiedzialną za stan świata przyszłości. 

Dołóżmy więc naszą cegiełkę miejskiego idealizmu działania do tak szczytnego celu! 

Do dzieła, (mało)miasteczkowi aktywiści codzienności!

 

 

Bibliografia:

https://simplicite.pl/120-sposobow-bardziej-ekologiczne-zycie/

https://goodie.pl/blog/9-sposobow-jak-zyc-bardziej-ekologicznie/7231

https://ladnydom.pl/budowa/7,167217,19783449,jak-zyc-ekologicznie-10-sposobow-na-ekologiczne-zycie.html/amp

 

Autor artykułu: Adrianna Nowak
Autor

Adrianna Nowak

Graficzka: Anna Niemiec
Grafika

Anna Niemiec

Scroll to Top