Czy kiedykolwiek przyszłoby Wam do głowy, że murale mogą pełnić nie tylko funkcję ozdobną, ale także… pomagać środowisku? Okazuje się, że istotna jest przede wszystkim farba, z której skorzystają artyści street art’u, wykonujący takie malowidła.
Mowa tutaj o pionierce w swojej dziedzinie, pierwszej takiej na świecie farbie oczyszczającej powietrze. Została stworzona na bazie wody, więc jest o wiele mniej szkodliwa dla organizmu ludzkiego od zwykłej farby, a w dodatku nie zawiera ołowiu ani rtęci. Mimo to ma gęstą konsystencję, doskonale kryje powierzchnie i jest niemal bezwonna. Warto też wspomnieć, że BOYSEN KNOxOUT jest farbą o tak zwanym „ujemnym” indeksie LZO, czyli lotnych związków organicznych. Oznacza to tyle, że więcej LZO zostało zredukowanych w środowisku po pomalowaniu danego obszaru, niż wykorzystanych do wyprodukowania farby.
Ale jak to tak właściwie działa?
KNOxOUT malujemy jak każdą inną farbą. Możemy używać zarówno pędzla czy wałka, jak i pistoletu malarskiego podciśnieniowego. Różnica jest taka, że ekologiczne, antysmogowe farby wykorzystują energię światła do rozkładania szkodliwych zanieczyszczeń powietrza i w ten sposób przekształcają je w mniej szkodliwe substancje. Powierzchnia, na którą zostanie nałożona farba, staje się aktywną tarczą ochronną. Wystarczy niewielka ilość słońca (dokładniej promieniowania UV-A), żeby aktywować zawarty w farbie fotokatalizator. Jest nim nanodwutlenek tytanu TiO2. W wyniku tego procesu uruchamia się reakcja chemiczna, a wtedy zanieczyszczenia powietrza, takie jak chociażby tlenki azotu, są przekształcane w mniej szkodliwe substancje. Ciekawym odkryciem jest fakt, że ta sama reakcja chemiczna, która rozkłada zanieczyszczenia, utrudnia również przyleganie brudu do pomalowanej powierzchni. To sprawia, że powierzchnia staje się hydrofilowa, co umożliwia zmycie cząsteczek brudu przez deszcz.
Zostały oczywiście przeprowadzone badania naukowe, które miały na celu potwierdzić, czy KNOxOUT rzeczywiście oczyszcza powietrze. Na miejsce przeprowadzenia eksperymentu wybrano Manilę w Filipinach, jako że jest to jedno z miast, w których problem smogu jest szczególnie dotkliwy. Organizatorzy, czyli Cristal™, Manila Observatory i Pacific Paint (BOYSEN)® Filipiny Inc przemalowali 6200 metrów kwadratowych powierzchni przy najbardziej ruchliwej alei w Metro Manila oraz wzdłuż torów kolejowych, wykorzystując przy tym prawie 700 litrów farby. Następnie na pomalowanym obszarze ustawiono specjalne czujniki wykrywające tlenki azotu.
Wyniki zszokowały wszystkich, bowiem okazało się, że na każdym metrze kwadratowym pokrytym farbą w jeden dzień zostało zredukowanych 0,44g tlenków azotu. Dla porównania, jedno średniej wielkości drzewo dziennie redukuje około 0,42g. Stąd też wzięła się nazwa farby KNOxOUT – „out”, czyli wyganiamy z miast szkodliwe tlenki azotu (NOx).
Przekonaj się na żywo!
Tylko w samej Polsce powstało już mnóstwo murali stworzonych z użyciem antysmogowej farby. Pierwszy ekologiczny mural powstał na Śląsku w Zabrzu. Zleciła go firma Tauron SA. Ma on siłę aż 126 drzew! Kolejne murale licznie powstawały między innymi w Warszawie (Allegro przy Metrze Politechniki, Super Prezenty przy ul. Wilczej, Itaka aż przy trzech ulicach, kampania „Naturalnie Niemcy”), ale także w wielu innych miastach takich jak Wrocław (w ramach Brave Kids & Culpeer4change zostały namalowane aż trzy ekomurale) czy Kraków, w którym jeden z deweloperów postanowił, że szczytowa ściana budynku mieszkalnego zostanie przeznaczona na ekomural. W 2018 roku mural na 30 urodziny Radia ZET został namalowany przy użyciu wyłącznie fabry KNOxOUT. Także firma Sii Polska stworzyła antysmogowe murale aż w 5 polskich miastach (Warszawa, Gdańsk, Katowice, Kraków, Rzeszów) o łącznej sile 1069 drzew!
Jednak nie tylko w Polsce antysmogowa farba zyskała taki rozgłos i popularność. W Sarajewie na festiwalu street art’u w 2021 (FASADA FEST – Fresh Air Sarajevo Displays Art) farbą KNOxOUT namalowano 10 murali o łącznej powierzchni 1000 metrów kwadratowych! Natomiast japońska marka odzieżowa UNIQLO pomalowała całą fasadę swojego budynku farbą antysmogową, a na dodatek został zaplanowany i zrealizowany projekt dotyczący ekologicznego muralu, który miał na celu podkreślić wartości i misję firmy, jaką jest zrównoważony rozwój.
Naprawdę niesamowicie jest słyszeć, że tyle bardziej lub mniej znanych firm, marek i organizacji angażuje się w walkę z zanieczyszczeniem powietrza. Z każdym takim muralem, każdą inną niby drobnostką dajemy sobie szansę na lepsze jutro. Miejmy tylko nadzieję, że z czasem coraz więcej ludzi zacznie zdawać sobie sprawę, że należy coś z tym zrobić i przyłączy się do naszych działań.
Bibliografia:
https://ecoevolution.org/radio-zet/
https://malujemymurale.pl/murale-antysmogowe/