lalafo to platforma internetowa i aplikacja, która w Polsce pojawiła się w kwietniu 2022 roku. Startup ma na celu wspieranie declutteringu – odgracania i porządkowania swojej przestrzeni w domu i w szafie – oferuje modę second-hand, promując tym samym ideę zero-waste. Jakie są początki lalafo? Jak działa platforma? Jakie są jej cele i na jakie problemy społeczne i środowiskowe odpowiada? Na te pytania odpowiedzi znajdziesz w artykule!
Początki lalafo w Polsce
lalafo pojawiło się w Polsce w kwietniu 2022 roku, kiedy twórcy startupu zmuszeni byli opuścić Ukrainę i szukać schronienia w Polsce, a konkretniej w Poznaniu. W tym czasie lalafo odnosiło już sukcesy w innych krajach, m.in. w Kirgistanie, Azerbejdżanie czy Grecji, jednak początki działalności marki w Polsce przyjęły szczególny obrót. Działalność charytatywna lalafo skupiła się na pomocy ukraińskim uchodźcom, którzy opuszczając swe domy, często nie mieli okazji niczego zabrać ze sobą. Dzięki współpracy z władzami Poznania, organizacjami pozarządowymi i wsparciu donatorów lalafo udało się rozdać ponad 220 000 darmowych rzeczy!
Ochota na zakupy lub porządki? Wybierz lalafo!
W listopadzie 2022 roku lalafo podjęło współpracę komercyjną ze startupem Ubrania do Oddania, otwierając możliwość zakupu ubrań dla wszystkich! Chociaż na początku platforma kierowała swą działalność jedynie ku imigrantom, z czasem zaczęła zyskiwać zainteresowanie również innych konsumentów. lalafo skupia się więc teraz na sprzedaży ubrań z drugiej ręki, otrzymanych od darczyńców. Co więcej, ubrania second-hand oferowane przez markę znajdziemy w cenach do jedynych 23 złotych. A to nie koniec pozytywnych stron platformy! Kolejną zaletą lalafo jest fakt, że ubrania są wysyłane z jednego magazynu, klienci mogą więc bez kontaktowania się bezpośrednio z darczyńcą zamówić dowolną ilość ubrań i zapłacić za przesyłkę jedynie raz! Warto dodać, że klient nie musi długo czekać – paczka jest do niego dostarczana w ciągu 2-3 dni roboczych.
Jak zostać darczyńcą lalafo?
To bardzo proste. Przekazanie swoich ubrań odbywa się za pomocą paczkomatu InPost, wysyłka jest darmowa, a darczyńcy nie muszą nawet generować etykiety, otrzymując kod nadania w aplikacji. Osoby chętne do oddania swoich rzeczy nie muszą ich nawet fotografować ani opisywać – wystarczy, że je spakują i wyślą. Tylko tyle! Wysłane przedmioty trafiają następnie do poznańskiego magazynu, gdzie są fotografowane, a następnie dzięki wykorzystaniu SI tworzone są ich opisy i zostają dodawane do katalogu. Jeśli planujesz porządki w swojej szafie, lalafo będzie więc świetną opcją – nie tylko uporządkujesz swoją przestrzeń, ale dasz swoim rzeczom drugie życie, wesprzesz ideę zero-waste oraz bardzo szlachetną inicjatywę!
Celem lalafo cały czas pozostaje także pomoc potrzebującym – każdy użytkownik sturtupu co miesiąc może zamówić z magazynu cztery darmowe przedmioty. Oszczędzając czas i pieniądze, bez wychodzenia z domu możemy więc zrobić świadome i odpowiedzialne zakupy, sprawiając przyjemność sobie i nie szkodząc naszej planecie.
Ile rzeczy oferuje lalafo i co najchętniej kupują klienci?
Aktualnie platforma oferuje niemal 50 000 ubrań i dodatków. Największym powodzeniem wśród kupujących cieszyły się sukienki, które odpowiadały blisko za 10% sprzedaży lalafo, w czołówce znalazły się również bluzki, koszule, jeansy i spodnie materiałowe.
Ciągły pośpiech, ślad węglowy sektora odzieżowego i fast fashion – a więc problemy społeczne i środowiskowe, na które odpowiada lalafo
KONTEKST SPOŁECZNY
Brak czasu i ciągły pośpiech stały się wyróżnikiem naszych czasów. Z tego też powodu wiele osób decyduje się na robienie zakupów online, bez konieczności udania się do stacjonarnego sklepu i przeszukiwania wieszaków. Łatwe zakupy i zaoszczędzony czas – na to właśnie stawia lalafo. Platforma umożliwia również uporządkowanie rzeczy przez swoich użytkowników bez konieczności katalogowania, wystawiania ich na sprzedaż, regularnego przygotowywania wysyłek, pakowania i kontaktu z kupującymi, wszystko to lalafo zrobi za Ciebie! I choć lalafo nie oferuje aktualnie wynagrodzenia dla osób, które zdecydują się przekazać swoje rzeczy, nakład pracy w porównaniu do innych platform jest minimalny, a Ty możesz cieszyć się porządkiem oraz mieć satysfakcję z faktu, że wspierasz słuszną inicjatywę i dajesz swoim rzeczom drugie życie.
Warto również wspomnieć, że tradycyjne second-handy, paradoksalnie nie są wcale ekologiczne – ponad połowa sprowadzanych przez nie rzeczy z Europy Zachodniej to odpady tekstylne, które, jak przedstawiamy poniżej, mają ogromny wpływ na nasze środowisko i zmianę klimatu.
KONTEKST ŚRODOWISKOWY
lalafo powstało jako odpowiedź na problem fast fashion – ‘szybkiej mody’, która nie tylko szkodzi naszej planecie, ale wiąże się również z wyzyskiem i cierpieniem pracowników. Według danych Komisji Europejskiej, przemysł odzieżowy jest czwartym sektorem w Europie o największym wpływie na zmianę klimatu. Stał się trucicielem naszej planety – zgodnie z informacjami Fundacji Ellen MacArthur, w 2015 roku wytworzył on więcej dwutlenku węgla niż żegluga i lotnictwo międzynarodowe razem wzięte. Portal Earth.org donosi, że każdego roku aż 92 mln ton ubrań(!) trafia na wysypiska śmieci, co można ilustrować tym, że co sekundę na wysypisko trafia pełna ubrań ciężarówka!
Ślad węglowy tej branży jak widać jest ogromny i niestety tylko rośnie – przewiduje się, że do 2050 roku emisja CO₂ ma wzrosnąć 10-krotnie! W 2015 roku udział przemysłu tekstylnego w emisji dwutlenku węgla wyniósł zaledwie dwa procent, natomiast prognozy na 2050 rok są zatrważające, sugerując udział na poziomie 26 procent.
W odpowiedzi na te problemy, lalafo promuje ideę zero-waste i second-hand, wspiera decluttering i świadome oraz odpowiedzialne podejście do mody. Możesz dać drugie życie swoim rzeczom w bardzo łatwy sposób, jednocześnie wspierając naszą planetę, która jest naszym domem i o którą mamy obowiązek się troszczyć. Nie zastanawiaj się więc! – Porządki w szafie, a może ochota na zakupy – wybierz lalafo!
Artykuł realizowany w ramach współpracy z platformą lalafo.
Źródła:
https://ecoekonomia.pl/2022/03/21/t-shirt-okraza-ziemie-slad-wodny-branzy-odziezowej/
https://klimat.rp.pl/walka-o-klimat/art37969141-tony-ubran-w-tym-z-polski-zasmieca-biedne-k raje-fast-fashion-niszczy-ziemie