Czy zużyte hotelowe mydło można uratować, czyli Resoap Project!

Resoap Project to firma założona w listopadzie 2021 r. przez Jarosława Kędronia, chemika, który recykling mydła traktuje jako misję i swój sposób na pomoc planecie i ludziom! W samym czerwcu dzięki Resoap Project udało się odzyskać ponad 1,8 tysięcy kostek mydła! Jak to działa? Jakie wartości przyświecają firmie, co dzieje się z przetworzonym mydłem i skąd wziął się pomysł na całą inicjatywę?

Twórcą Resoap Project jest Jarosław Kędroń – chemik i przedsiębiorca z Krakowa, który recyklingiem mydła zajmuje się charytatywnie, poświęcając na to praktycznie cały swój wolny czas. Do działania zainspirowała go rozmowa z kolegą z pracy, a zainteresowanie tematem stało się sposobem na pomoc środowisku i ludziom.

 

Jak to działa?

Wszyscy znamy te małe, sterylnie zapakowane mydełka hotelowe – choć niewielkie, zużycie ich całkowicie podczas pobytu w hotelu jest jednak sporym wyzwaniem. Co więc dzieje się z niewykorzystanymi przez nas kostkami? Są traktowane jako odpady, co jednak nie oznacza, że tak musi być! Rozwiązania tego problemu podjął się Jarosław Kędroń, założyciel Resoap Project, zainspirowany rozmową z kolegą z pracy, która dała podwaliny do stworzenia prężnie działającej teraz firmy!

Cały proces recyklingu opiera się na kilku krokach. Zebrane z hoteli mydło jest transportowane do miejsca, gdzie rozpoczyna się proces jego przetwarzania: jest osuszane, następnie mechanicznie czyszczone, dezynfekowane, rozdrabniane i poddawane ponownej dezynfekcji. W końcowej fazie masa jest formowana w bloki pod wpływem temperatury i ciśnienia. Jak mówi Jarosław Kędroń: “Opracowanie całego procesu zajęło mi około roku.”

Resoap Project jako cel stawia sobie redukcję ilości dwutlenku węgla, zmniejszenie zużycie energii i ochronę środowiska naturalnego. A to nie koniec szlachetnych działań firmy – przerobione mydło trafia do instytucji charytatywnych! Aktualnie mydła przekazywane są Fundacji Redemptoris Missio z Poznania, która dystrybuuje je do krajów rozwijających się (w ten sposób resoapowe kostki znalazły się m.in. w Kamerunie!) oraz zgromadzeniu Św. Brata Alberta w Krakowie, skąd przekazywane są uchodźcom z Ukrainy. Może zostać ono również zwrócone hotelowi i przekazane na pomoc lokalnej potrzebującej społeczności.

 

Mydlany problem

Aby zobrazować, jak ogromne ilości mydła są przez nas wyrzucane, weźmy pod lupę ilość mydła, które udało się odzyskać Jarosławowi Kędroniowi przez pierwszą połowę tego roku: z 650,6 kg uzyskał 33 tys. kostek mydła! To przerażające liczby, które jednak marnujemy, co warto sobie uświadomić!

W Polsce 12 hoteli podjęło współpracę z firmą Jarosława Kędronia, z których większość należy do sieci Marriott. Przedsiębiorca planuje rozszerzyć działalność Resoap Project do krajów Europy Środkowo-Wschodniej, by jeszcze więcej par rąk mogło skorzystać z uratowanego mydła. Jeśli zarządzasz swoim obiektem bądź reprezentujesz sieć hoteli, koniecznie skontaktuj się z Resoap Project! – możesz nie tylko wesprzeć niezwykle szlachetną inicjatywę i zredukować ilość emisji dwutlenku węgla, ale również wspomóc potrzebujące społeczności!

 

Bibliografia:

 

EDE Team Member - Laura Wyszomirska
Autorka

Laura Wyszomirska

Autorka grafiki

Natalia Szczepanik

Scroll to Top