Czy fotowoltaika jest ekologiczna?

30/07/2022

Wielu Inwestorów Zastanawia Się, Czy Taki System Rzeczywiście Jest Ekologiczny I Pozwala Oszczędzać Energię? Dobrym Pytaniem Jest Również, Jaki Wpływ Fotowoltaika Wywiera Na Środowisko?

Dzięki systemom fotowoltaicznym zyskujemy pewność dożywotniego dostępu do energii – w końcu Słońce jest jej niewyczerpywalnym źródłem.

Panele słoneczne mają krótszy „termin przydatności” niż mogłoby się wydawać. Obecnie szacuje się, że systemy te mogą działać około 25-30 lat. Zatem przez ten czas nie trzeba martwić się o ich działanie. Jednak pozostaje pytanie – co zrobić po tym czasie?

Ustawa z 11 września 2015 r. o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym (Dz. U. z 2019 r. poz. 1985) określa, że utylizacja takich odpadów może nastąpić jedynie w zakładzie przetwarzania. Oznacza to, że nie możemy wyrzucić paneli fotowoltaicznych do domowego śmietnika ani oddać ich w dowolnym punkcie odbioru śmieci. Przy czym warto pamiętać, że koszty zagospodarowania zużytych paneli spoczywają na producencie – zasada tzw. rozszerzonej odpowiedzialności.

Jak wygląda proces utylizacji?

Kwestia utylizacji paneli może być niemałym wyzwaniem z uwagi na ich skład – substancje toksyczne takie jak miedź, krzem, ołów, gal, selen, ind, kadm, tellur. A także te prostsze do zrecyklingowania – szkło, aluminium i polimery. Warto wspomnieć, że:

  •   ze szklanych oraz aluminiowych elementów można uzyskać odzysk wynoszący około 90%
  •   wafle krzemowe można wykorzystać ponownie – są wytrawiane w odpowiednim kwasie oraz wzbogacane, aby uzyskały pierwotne właściwości
  •   pozostałe elementy są utylizowane w wysokiej temperaturze (dochodzącej do 500°C) i w pełni neutralizowane.

https://asenergy.pl/nie-zaleja-nas-odpady-fotowoltaiczne/

https://www.brewa.pl/strefa-wiedzy/utylizacja-paneli-fotowoltaicznych.html

https://epg.eco/czy-panele-fotowoltaiczne-sa-tak-ekologiczne-jak-nam-sie-wydaje/

https://ecoportal.com.pl/ekologia-a-fotowoltaika-czy-instalacje-sa-eko/#:~:text=Panele%20fotowoltaiczne%20są%20tak%20zaprojektowane,środowiska%20
ekologicznego%20i%20dla%20człowieka

Autor artykułu: Laura Brzeska
Autor

Laura Brzeska

Graficzka: Anna Niemiec
Autor grafiki

Anna Niemiec

Scroll to Top