Wykorzystaj zamiast wyrzucać, czyli o kolejnej zasadzie z 6R- REUSE

04/09/2022
Chcąc zacząć swoją przygodę z ekologicznymi nawykami, warto zacząć od trzymania się powszechnie znanych zasad 6R: Refuse, Reduce, Reuse, Recycle, Rot, Repair. Przyjrzymy się teraz dokładniej trzeciej z nich, Reuse, czyli w skrócie po prostu daj drugie życie przedmiotom, które już posiadasz. Przypomina ona o możliwości powtórnego wykorzystania produktów powszechnie uznanych za jednorazowe, co zmniejsza skalę zanieczyszczenia środowiska. To ta z zasad, która budzi w nas Kreatywne Myślenie, dlatego wspaniałe w jej praktykowaniu są osoby, które lubią sztukę i szukają niebanalnych rozwiązań. Żeby trochę zainspirować początkujących lub tych, którzy mniej w siebie wierzą, zajrzymy do kilku sfer, w których warto zacząć przerabianie przedmiotów i podamy ciekawe pomysły.

Bardzo często każdy z nas pojawia się w sytuacji, gdzie otwiera szafę i okazuje się, że czeka tam na nas sporo ubrań, z których już nie korzystamy i generalnie tylko nam tam zalegają. Co zrobić, zamiast je wyrzucać?

Najprostsze rozwiązanie- oddać je komuś innemu, kto faktycznie będzie z nich korzystał. Może być to znajomy, ktoś z rodziny lub nawet sąsiad. Jest to też możliwość pomocy potrzebującym, dlatego warto zorientować się, jakie organizacje pozarządowe działają najprężniej w Twojej okolicy i właśnie im oddać ubrania.

Inną opcją jest przerobienie ubrania i wykorzystanie otrzymanego materiału jako coś innego użytecznego. Mogą być to chociażby ściereczki do czyszczenia podłogi- wielorazowego użytku i bez dodatkowych kosztów, więc same plusy. Z cienkich tkanin po firankach warto stworzyć proste woreczki na zakupy, idealne na owoce i warzywa, a przy okazji ograniczyć zużycie plastikowych reklamówek. A ono jest naprawdę ogromne! Według statystyk, cała Unia zużywa około 100 miliardów toreb rocznie. Materiałowe torebki to dobra alternatywa.

Jeśli lubisz szydełkować lub robić na drutach- rozejrzyj się, czy nie masz pod ręką swetra, którego już nie nosisz, a wełna nadal jest w dobrym stanie. Stwórz z niego nowy, bardziej przydatny projekt.

Sprawdź też, czy w Twojej okolicy nie ma czegoś takiego jak wymienialnia sąsiedzka lub małe biblioteczki w plenerze! To także wspaniałe miejsca na nabycie nowych produktów za niewielką lub zerową cenę, a przy tym okazja do pozbycia się tych zalegających Ci w szafie i na regale.

Kubki, które zostały potłuczone, a po sklejeniu nadal nie nadają się do picia, warto przeznaczyć na doniczkę lub trzymać w nich długopisy i inne biurowe przedmioty. Słoiki po produktach spożywczych dokładnie umyte, można pomalować farbami do szkła, a tym samym stworzyć z nich ładne ozdobne świeczniki.

Gotowanie także możemy odbywać w zgodzie z zasadą zero waste. Jako bazę posiłku załóż jeden produkt z lodówki, którego data ważności kończy się i raczej nie skonsumujesz go już w kolejnych dniach. Jeśli lubisz pić świeżo wyciskane soki i robisz takie sam w domu, owocowe resztki wykorzystaj do upieczenia pysznych babeczek. (Tutaj jeden z przepisów proponowanych w internecie:

https://www.dorotasmakuje.com/2017/11/muffinki-marchewkowe-z-resztek-z-sokowirowki/).

Natomiast kupując napoje w butelkach, staraj się wybierać te, które są butelkami szklanymi i zwrotnymi zamiast plastikowymi. Te pierwsze zostaną ponownie wykorzystane przez firmy i nie będą przy tym generować dodatkowych odpadów.

Podobne przykłady można przełożyć na wiele płaszczyzn naszego życia. Najważniejsze jednak, by wyćwiczyć w sobie taką smykałkę do automatycznego wyszukiwania możliwości na ponowne wykorzystanie rzeczy, które już posiadamy. A przy tym cieszyć się z rozwoju kreatywnego myślenia i nowych, oryginalnych handmade produktów!

 

Bibliografia:

https://www.green-projects.pl/plastikowe-torby-na-zakupy-ograniczenia/

https://ekowymiar.pl/zasada-5-r/

Autor artykułu: Antonina Greszczuk
Autor

Antonina Greszczuk

Graficzka: Anna Niemiec
Autor grafiki

Anna Niemiec

Scroll to Top