Bycie eko na miarę XXI wieku. Chroń środowisko, podążając za postępem technologicznym

Bycie eko na mairę XXI wieku

Obecnie istnieją zagrożenia dla środowiska, których nie było na świecie jeszcze 50 lat temu, a niektórych nawet 10 lat temu. Masowa produkcja, chemikalia, 7 odmian plastiku to tylko niektóre z nich. Dla nas jest to codzienność, nie było to jednak codziennością dla naszych rodziców czy dziadków. Jak więc możemy chronić środowisko, jednocześnie podążając za rozwojem technologicznym?

Produkty są wytwarzane inaczej, pakowane inaczej i dostarczane inaczej niż kiedyś. Przedsiębiorcy wykorzystują nowinki technologiczne przy produkcji swoich produktów, a konsumenci mogą stosować nowoczesne udogodnienia, aby ratować przyrodę. W przeszłości nie było przecież internetu czy smartphonów, a sokowirówka była innowacją. Świat się zmienia, a postęp technologiczny uwspółcześnia także takie dziedziny jak ekologia. Nadszedł czas, by zrobić update i upgrade naszych działań ekologicznych.

 

Transport

Hulajnogi elektryczne wypożyczane na minuty, pierwszy raz zawitały w Polsce w 2019 roku. Od tego czasu sektor mikromobilności znacznie się rozwinął. Na rynku pojawiły się konkurencyjne firmy, oferujące również rowery i skutery, a miasta stworzyły parkingi na potrzeby ich użytkowników. Lime zachęcony zainteresowaniem klientów wprowadził do swojej oferty karnety miesięczne, pakiety na jeden dzień oraz tydzień. 

 

W grupie siła

W grupie siła – a konkretniej w grupie na Facebook’u. Istnieje wiele grup na Facebook’u, gdzie użytkownicy zgłaszają chęć oddania swoich rzeczy, sprzedania ich po taniości czy opcję wypożyczenia sprzętu ogrodowego lub małego AGD. Kiedyś członkami byli często mieszkańcy jednego dużego miasta, teraz jednak można znaleźć także mniejsze społeczeństwa, jak grupa studentów jednego akademika czy mieszkańcy tego samego osiedla.

 

Unowocześnij proces nauki

Czasy grubych segregatorów z zapiskami i milionów fiszek wyciętych z papieru, już dawno minęły. Ekran telefonu, laptopa czy tableta może nam posłużyć w edukacji o wiele lepiej. Tworzenie notatek? Onenote. Słówka i definicje? Quizlet. Rozplanowanie nauki? School Planner. Do tego dochodzą dziesiątki aplikacji do uczenia się na konkretne przedmioty. Każda do pobrania za sprawą jednego kliknięcia.

 

Uratuj jedzenie, nakarm żołądek

Sklepy z żywnością i lokale gastronomiczne zobowiązane są serwować najświeższe, najlepiej wyglądające produkty. Jednak co z resztą? Aby zapobiec wyrzucaniu jedzenia, z pomocą przychodzą dwie aplikacje: Too Good To Go oraz Foodsi. Łączą one punkty, posiadające nadwyżkę jedzenia z klientem, który może sam odebrać paczkę i zapłacić za nią symboliczną kwotę.

 

Ochrona środowiska idzie z duchem czasu. Nie potrzeba wielkich i drogich sprzętów, aby nadążyć za ekologią. Najważniejszy jest świadomy wybór i dobre intencje. Warto zastanowić się, ile codziennych spraw można załatwić w sposób przyjaźniejszy planecie. Nawet najmniejsze kroki, podjęte przez jedną osobę, się liczą.

 

Bibliografia:

http://planetsilbo.pl/poznaj-7-odmian-plastiku-i-wybieraj-swiadomie

https://www.li.me/pl-pl

https://ecoshare.pl

Autor artykułu: Izabela Gryczyńska
Autor

Izabela Gryczyńska

Graficzka: Anna Niemiec
Grafika

Anna Niemiec

Scroll to Top