Oszczędzanie energii - jak się do tego zabrać?

12/12/2022
Oszczędzanie energii to ostatnio bardzo popularny temat. Czy jedyne zyski, jakie daje nam redukcja zużycia energii, to niższe opłaty? Czy może jest to też obrona przed kryzysem? Oprócz odpowiedzi na te pytania, podsuwamy również kilka metod oszczędzania.

Oszczędność energii pomaga ograniczyć emisje tlenków węgla oraz innych substancji szkodliwych dla środowiska. Oznacza to również mniejsze wykorzystanie źródeł naturalnych, takich jak węgiel, ropa oraz gaz.

Jak oszczędzać prąd w domu?

Głównym sposobem na oszczędzanie jest ograniczenie zużycia prądu przez sprzęt AGD, oświetlenie oraz inne urządzenia elektroniczne. Można jednak wyróżnić więcej metod. Pozytywnie może wpłynąć również zmiana nawyków, np. wykorzystywanie pełnej pojemności zmywarki i pralki. Ich gabaryty powinieneś dostosować do własnych potrzeb. Możesz dodatkowo wykorzystywać energooszczędne programy, które stosują niższą temperaturę przy lekkim wydłużeniu czasu trwania.

Co można zmienić w aspekcie gotowania? Należy pamiętać o gotowaniu potraw pod przykryciem. Miej również na uwadze, aby gotować tylko tyle wody, ile potrzebujesz. Pamiętaj także, żeby nie wkładać gorących potraw do lodówki.

Zmiany możesz wprowadzić również podczas sprzątania. W tym przypadku warto pamiętać o regulacji mocy urządzenia podczas odkurzania (zwiększanie do maksimum tylko w przypadkach, w których odkurzacz sobie nie radzi) czy też prasowaniu większej ilości ubrań za jednym razem. Pamiętaj również, żeby nagrzewać żelazko stopniowo i zaczynać prasowanie od tkanin wymagających niższej temperatury.

Warto także przypomnieć o tym, że urządzenia w trybie czuwania zużywają energię, więc lepiej wyłączać je i włączać za każdym razem, gdy wiesz, że nie będą używane przed dłuższy czas.

Energię można oszczędzać również podczas ogrzewania mieszkania. Warto mieć na uwadze, że komfortowe temperatury dla człowieka mieszczą się w przedziale 17-23 st. C. Ich przekraczanie łączy się wyłącznie ze wzrostem rachunków za prąd.

Ważną kwestią w oszczędzaniu jest korzystanie ze światła dziennego. Co za tym idzie, należy postawić na organizację przestrzeni tak, aby umożliwiała pozyskiwanie jak największej ilości promieni świetlnych. Dodatkowo warto wybrać rolety rzymskie, czyli takie, które umożliwiają regulację znajdujących się w nich listew. Umożliwia to kontrolowanie ilości światła wpływającej do pomieszczenia. Możesz również pomalować ściany na jasno – jak wiadomo, promienie słoneczne odbijają się lepiej od jasnych powierzchni. Dzięki temu można korzystać z żarówek o mniejszej mocy, które pobierają mniej energii. Tą samą zasadą kieruj się podczas wybierania abażurów, stawiając na lampy z jasnymi wykończeniami, nie blokujemy żarówce światła.

Źródła:

https://energiadirect.pl/poradniki/jak-oszczedzac-energie-bez-wyrzeczen-mamy-15-sposobow

Autor artykułu: Laura Brzeska
Autor

Laura Brzeska

Graficzka: Anna Niemiec
Autor grafiki

Anna Niemiec

Scroll to Top