This, not that. Świadomy wybór produktów w supermarkecie

This, not that - o świadomym wyborze produktów w supermarkecie

W idealnym świecie każdy ma w pobliżu sklep z produktami na wagę, nosi zawsze ze sobą wielorazówki i samodzielnie wytwarza mydło. O idealnym świecie można marzyć bez końca, nie pomoże to jednak planecie. Najlepszym wyjściem z sytuacji jest przystosowanie się do sytuacji, w najbardziej świadomy ekologicznie sposób. Wielu z nas nie jest w stanie uniknąć wizyty w supermarkecie. Niewielu jednak wie, ile powstało już alternatyw produktów bardziej sprzyjających środowisku. Czas zaprzyjaźnić się z niektórymi z nich.

 

Ratunek dla włosów i środowiska

Szampony pakowane są obecnie na dwa sposoby. W plastikową butelkę oraz papierowy karton. Jak szampon nie wycieka poprzez papier? W prosty sposób – jest w postaci kostki, zupełnie jak mydło do rąk i zupełnie jak mydło po wykorzystaniu już nic z niego nie zostaje, oprócz opakowania, które trafia do niebieskiego pojemnika na odpady.

 

Czyste zęby, czysta planeta

Zamień swoją plastikową szczoteczkę do zębów na tę wykonaną z bambusa. Kiedyś taka alternatywa była dostępna w sprzedaży wyłącznie w drogeriach. Obecnie spotkamy ją na każdym dziale higieny osobistej. Jej produkcja jest bardziej przyjazna planecie, a produkt posiada szybszy czas rozkładu niż plastik. 

 

Opakowanie ma znaczenie

Warto zwrócić uwagę na to, jak zapakowany został artykuł. Aerozole, jak np. odświeżacze powietrza czy dezodoranty, pakowane są w metalowe puszki, które powinno się wyrzucać do śmieci zmieszanych. Lepiej wybrać produkty, których opakowania po zużyciu będą mniej problematyczne, tj. będą nadawały się do recyklingu, będą biodegradowalne lub będą wytworzone z jednego materiału. Przykładami są dezodoranty w sztyfcie, odżywki do włosów w tubie, mleka w plastikowej butelce, kartony bez plastikowych wstawek.

 

Cała prawda o jednorazówkach

Nie mając przy sobie własnej wielorazówki, musimy skorzystać z tych, które oferuje sklep. Często dostępne są dwa warianty – plastikowa siatka i papierowa torba. Wybór papieru wydaje się być bardziej eko, jednak papier brudny od lukru czy tłuszczu nie nadaje się ani do segregacji, ani do ponownego użytku. Jeśli mamy pomysł na danie drugiego życia plastikowej jednorazówce, to jej wybór jest bardziej sprzyjający planecie.

 

Odkryj świat wielorazówek

Biorąc do ręki dany artykuł, zadaj sobie dwa pytania: Czy moi dziadkowie też z tego korzystali? oraz Czy istnieje alternatywa, która ma wielokrotne zastosowanie?. Niektóre produkty codziennego użytku nie były wszechobecne tak jak teraz. Warto zadać sobie te dwa pytania, których odpowiedzi mogą nas zaprowadzić do takich produktów jak szmaciane chusteczki higieniczne czy wielorazowe płatki kosmetyczne.

 

Bibliografia:

https://deccoria.pl/artykuly/porady-domowe/problematyczne-smieci-gdzie-wyrzucic-puszke-po-dezodorancie-25-7611

https://ekopaka.org/co-to-sa-opakowania-wielomaterialowe/

 

Autor artykułu: Izabela Gryczyńska
Autorka

Izabela Gryczyńska

Graficzka: Anna Niemiec
Grafika

Anna Niemiec

Scroll to Top