Odpady elektroniczne: Jak recykling sprzętu elektrycznego wpływa na środowisko?

Odpady elektroniczne_ Jak recykling sprzętu elektrycznego wpływa na środowisko

Według wykonanych w 2015 roku badań, w Unii Europejskiej każdego roku powstaje około 8 mln ton odpadów elektronicznych – e-odpadów. Jest to ogromna liczba, jak na to, że ma ona stałą tendencję rosnącą.

Jak wygląda recykling e-odpadów? Dlaczego jest to niezbędny proces w stale rozwijającym się świecie? I czy jesteśmy w stanie nadążyć z ekologicznymi rozwiązaniami, dotyczącymi odpadów elektronicznych, odpowiedzialnych za kreowanie naszej przyszłości? 

 
E-odpady w liczbach

Według badań portalu Cire.pl e-odpady uznawane były za „najszybciej rosnący strumień odpadów w UE”. Na domiar złego, recyklingowi tego typu „zużytych” sprzętów poddawane było jedynie 40% wszystkich urządzeń. Jest to zbyt mały procent, by umożliwić przyszłościowe łączenie nowoczesnej techniki z wydajną gospodarką odpadami, potrzebną do prawidłowego funkcjonowania nie utraconych jeszcze ekosfer. 

No dobrze, ale nazwijmy najbardziej problematycznych przedstawicieli e-odpadów po imieniu. Otóż, najmniejszy procent urządzeń poddanych w 2020 r. recyklingowi stanowią małe urządzenia i wyroby medyczne (zaledwie 8,4% wszystkich zebranych w UE zużytych sprzętów). Nic w tym dziwnego. Im mniejsze urządzenia, tym mniejszą czujemy odpowiedzialność, by odnaleźć właściwe miejsce ich utylizacji. 

 
E-odpady a Europa i Polska

W 2017 r. Parlament Europejski przeprowadził na terenie różnych państw członkowskich badanie, którym sprawdzał, jak wygląda podejście do recyklingu w poszczególnych krajach UE. Co ciekawe, liderem w recyklingu elektroodpadów była Chorwacja, z pokaźnym wynikiem 81% wszystkich e-odpadów poddanych specjalistycznemu recyklingowi. Na kolejnych miejscach uplasowały się Estonia, Bułgaria i Węgry, z wynikami ukazującymi poddanie przynajmniej co drugiego zepsutego urządzenia odpowiedniej utylizacji. 

Polska w rankingu 27 państw lokuje się na miejscu 20., co nie przynosi ogromnych powodów do dumy. Według tej statystyki Polska poddaje właściwemu recyklingowi zaledwie 36% wszystkich zużytych urządzeń elektrycznych i elektronicznych. Polacy mają także dosyć dużą słabość do częstego wymieniania małego sprzętu elektronicznego, co zwiększa ilość urządzeń trafiających do obiegu i zmusza do przyspieszenia procesów utylizacji, które nie są jeszcze w pełni ekologicznie przystosowane na takie zmiany. Jak wynika z badań TME z 2021/2022 r., aż 43% respondentów wymienia te „przyszłe e-odpady” co 1-3 lat! Pomijając już czynniki środowiskowe, takie „zachcianki” napędzają kapitalistyczną machinę „klient nasz pan”, wprowadzając z coraz większą częstotliwością nowe, „ulepszone” produkty, odpowiadające spragnionym nowych elektronicznych gadżetów nabywcom. 

Przekierowując naszą uwagę na pozytywną stronę polskiej utylizacji elektroodpadów, warto nagrodzić Polaków oklaskami za długotrwałą i pełną wrażliwości opiekę nad elektrycznymi urządzeniami dużego gabarytu.:) W tej kategorii rodacy niemalże jednogłośnie przyznali, że przez 6-10 lat czule opiekują się swoimi lodówkami, pralkami, zmywarkami. Jak widać, nadzieja na zwiększenie utylizacji e-odpadów w naszym narodzie umiera ostatnia. 

Kolejnym atutem narodu polskiego w sprawie e-odpadów jest otwarcie deklarowana preferencja naprawy sprzętu, zamiast jego wymiany. 87% ankietowanych w wyżej wspomnianym badaniu, na początku rozważy możliwości, jakie daje naprawa, a dopiero w ostatecznym wypadku wybierze kupno nowego sprzętu. Oczywiście taki stan rzeczy obowiązuje w przypadku, gdy reparacji towarzyszy oszczędność finansowa. Niezaprzeczalnie jest to jednak dobry zwyczaj, który warto utrzymać, nawet jeżeli wynika jedynie z pobudek materialnych. 

 
Przeciętny Polak w akcji: prawidłowy recykling e-odpadów!

23% Polaków nie jest świadomych istnienia punktów recyklingu elektroodpadów w swoim otoczeniu, a 7% kompletnie zaprzecza istnieniu takich miejsc. Z tego samego raportu wynika również skłonność do specjalistycznego recyklingu tylko tych urządzeń, które zawadzają lub znacząco psują estetykę wnętrza. Co można z tym zrobić? 

Jeżeli chodzi o działania wielkoformatowe, to powinny powstać liczne kampanie, ułatwiające i rozgłaszające problem i sposoby jego rozwiązania. Bez wątpienia nie zaszkodziłyby również kuszące oszczędnych Polaków programy dużych sklepów, świadczących usługi sprzedaży urządzeń elektrycznych i elektronicznych. Taką ofertę bezpłatnego recyklingu oferuje chociażby sieć sklepów Media Expert. Akcja ta nie jest szczególnie rozpowszechniona, dlatego też nie każdy klient zdaje sobie sprawę z możliwości, jaką oferuje marka. 

Przekierowując uwagę na działania bardziej przyziemne, jednostkowe, warto:

  1. Dowiedzieć się, gdzie w pobliżu nas znajdują się punkty zbiórki e-odpadów
  2. Przy następnym zakupie sprzętu elektronicznego zastanowić się nad wyborem lepszej jakości sprzętu, który pozwoli nam na dłuższe użytkowanie, bez potrzeby niepotrzebnej wymiany 
  3. Przed zakupem warto również dowiedzieć się więcej o polityce recyklingu marki, której produkty planujemy kupić. Dzięki temu jako klienci pokażemy, że zależy nam na firmach, które zwracają uwagę na problematykę „pośmiertnego życia” urządzenia 🙂 
 
Podsumowanie 

Temat utylizacji e-odpadów będzie jeszcze przez najbliższe lata nam towarzyszył, zwłaszcza dzięki coraz większej świadomości ekologicznej obecnej wśród społeczeństw świata. Jest to dosyć problematyczna materia, ponieważ z jednej strony przynosi rozwój, a z drugiej powoduje ogromne zacofanie, tworząc kolejne góry śmieci, formowane przez niezdolne do recyklingu lub wyprodukowane w nadmiernych ilościach części urządzeń elektrycznych i elektronicznych. 

Nie warto się jednak zniechęcać, ponieważ współczesna fascynacja futurystycznymi rozwiązaniami oraz zaangażowanie jednostek, grup, organizacji międzynarodowych jest w stanie osiągnąć wiele, o czym przekonaliśmy się już niejednokrotnie. 

A więc… do dzieła: wrzucajmy e-odpady do odpowiedniego kontenera!

 

Bibliografia:

https://www.mediaexpert.pl/s,recykling

https://smoglab.pl/jak-czesto-polacy-wymieniaja-elektronike-widac-roznice-miedzy-katowicami-a-warszawa/

https://www.cire.pl/artykuly/serwis-informacyjny-cire-24/181555-e-odpady,-to-najszybciej-rosnacy-strumien-odpadow-w-ue

https://www.europarl.europa.eu/news/pl/headlines/society/20201208STO93325/zuzyty-sprzet-elektryczny-i-elektroniczny-w-ue-fakty-i-liczby-infografika

https://europapnews.pap.pl/zuzyty-sprzet-elektryczny-i-elektroniczny-najszybciej-rosnacy-strumien-odpadow-w-ue

Autor artykułu: Adrianna Nowak
Autor

Adrianna Nowak

Graficzka: Anna Niemiec
Grafika

Anna Niemiec

Scroll to Top