Wiosenne porządki w duchu eko

Wiosenne porządki w stylu eko

Obecnie możemy zauważyć rosnącą tendencję ludzi do zwracania uwagi na konieczność dbania o środowisko naturalne. Pojawia się coraz więcej ekologicznych idei oraz częściej słychać głosy o zero waste oraz zmniejszaniu ilości plastiku. Chcielibyśmy więc zwrócić uwagę na sprawę ekologicznego sprzątania, a co za tym idzie, zastępowanie tradycyjnych detergentów bardziej naturalnymi środkami, które można wykonać samodzielnie. Przedstawiamy więc kilka pomysłów na prawdziwe ekologiczne sprzątanie w domu! 

 

Jakie korzyści niesie za sobą ekologiczne czyszczenie?
 

Stosowanie w naszych domach różnych naturalnych środków podczas sprzątania, niesie za sobą wiele korzyści. Od niskiej ceny, przez skuteczność, aż po łatwą dostępność produktów. Porządki w duchu eko pozwalają na szybsze i bardziej efektywne sprzątanie.
Oto największe zalety ekologicznego sprzątania:

Bezpieczeństwo – naturalne składniki, używane do produkcji ekologicznych środków czystości, gwarantują porządki bez negatywnych skutków zdrowotnych. Zarazem nie posiadają nieprzyjemnego, chemicznego zapachu, a także nie wywołują wielu nieprzyjemnych dolegliwości, takich jak szczypanie gardła lub oczu, łzawienie oraz duszności.

Dbałość o środowisko – jest to oczywista zaleta płynąca ze stosowania ekologicznych metod na wiosenne porządki. Jak już wiemy – warto jest zamienić sklepową chemię do czyszczenia na domowe składniki. Dzięki temu przyczyniamy się do poprawienia kondycji naszej planety.

Oszczędność – domowe środki czystości są tanie w produkcji, ponieważ większość z potrzebnych składników możemy znaleźć w naszych kuchniach. Są łatwe do przechowywania, uniwersalne (jeden środek można efektywnie wykorzystać do czyszczenia wielu powierzchni) oraz wydajne. 

 

Czego najlepiej używać do sprzątania? 

 

Soda oczyszczona – idealna do usuwania trudnych plam
 

Jeden z najpopularniejszych składników do wykonywania domowych środków czystości. Nie ma problemu w radzeniu sobie z ciężkimi zabrudzeniami a także doskonale odświeża. Można używać jej między innymi do czyszczenia przypalonych garnków, usuwania nieprzyjemnych zapachów (wydobywających się na przykład z lodówki, czy też śmietnika). Soda ma również właściwości dezynfekujące. 

 
Cytryna – najlepszy odświeżacz
 

Cytryna, jako naturalny składnik wykorzystywany podczas sprzątania, może być wykorzystywana na wiele różnych sposobów. Przyda się między innymi podczas czyszczenia piekarnika lub mikrofalówki. Najprostszym środkiem, który można wykonać przy jej użyciu, jest połączenie jej razem z wodą w miseczce, którą następnie wkładamy do urządzenia. Po kilku minutach działania urządzenia czekamy aż się ochłodzi, a następnie usuwamy zabrudzenia ściereczką.
 

Sól kuchenna

Mimo że używana przez nas głównie w kuchni jako przyprawa, ma również zastosowania jako domowy środek czystości. Jej działanie pomaga usunąć nalot na srebrze, a także uporać się z przypalonym żelazkiem.
 

Ocet – ekspert w czyszczeniu łazienki

Mimo swojego specyficznego zapachu (którego można się pozbyć, dodając sok z cytryny) ma wiele zastosowań – usunie plamy, zacieki i kamień. Należy pamiętać o używaniu go w rękawiczkach! 

 

Szare mydło

W połączeniu z wodą może stanowić uniwersalny płyn czyszczący. Szare mydło jest naturalnym i bardzo skutecznym odplamiaczem – sprawdzi się przy drewnianych podłogach, a nawet do czyszczenia muszli klozetowej. 

 

Czego należy unikać w środkach czystości?
 

Detergenty zaliczają się do substancji aktywnych. W swoich składach mogą zawierać związki chloru, fosforany oraz konserwatory i substancje zapachowe. Dlaczego jest to dla nas niebezpieczne? Nasze ciała magazynują powyższe substancje, co może skutkować późniejszym wywołaniem różnorakich alergii, chorób skórnych oraz astmy. Wyjątkowo niebezpieczne jest to dla kobiet w ciąży – udowodniono, że syntetyczne substancje są przekazywane dzieciom, co może negatywnie wpływać na rozwój płodu.  

 

Mamy nadzieję, że nasze pomysły zainspirują do ekologicznego dbania o swoje mieszkanie. Stosowanie naturalnych środków czystości niesie za sobą wiele korzyści. Warto mieć na uwadze dobro planety a także nasze zdrowie podczas wykonywania codziennych obowiązków. 

 

 

Bibliografia:
https://rozdomowiona.pl/dom/ekologiczne-sprzatanie-skuteczne-sposoby-i-triki/
https://lepiej.tauron.pl/styl-zycia/3-sposoby-na-ekologiczne-sprzatanie-domu/
https://dziecisawazne.pl/ekologiczne-sprzatanie/ 

 

Autor artykułu: Laura Brzeska
Autor

Laura Brzeska

Graficzka: Anna Niemiec
Grafika

Anna Niemiec

Scroll to Top