Wstępnie o wodzie i o tym, dlaczego warto ją oszczędzać?

18/11/2022
Woda – każdy organizm na Ziemi zawdzięcza jej życie, co więcej, dzięki niej Ziemia jest nazywana niebieską planetą. Każdy z nas składa się z około 70 procentach z H20. Możemy pomyśleć, że jesteśmy zabezpieczeni ilością tego surowca na naszej planecie, jako że pokrywa ona 2/3 powierzchni Ziemi, jednak nic bardziej mylnego. Zdecydowana część zasobów wody na świecie jest niezdatna do użytku przez ludzi, a woda pitna to zaledwie 0,007%  na powierzchni Ziemi. Co więcej, tak mała ilość budzi ogromny problem, szczególnie z powodów ogromnego wzrostu populacji oraz standardów życia, co jest połączone z większym jej zużyciem.

Niedobór wody już teraz ma miejsce – według WHO 8 milionów ludzi nie ma dostępu do czystej wody, a przewidując skutki ocieplenia klimatu i zmiany w globalnym obiegu tego surowca – więcej powodzi w niektórych rejonach świata, a w innych więcej suchych dni. Do 2025 aż 1,8 mld ludzi nie będzie miało wystarczającego dostępu do czystej wody pitnej. Co więcej, Polska jest krajem, którego zasoby wodne są jednymi z najmniejszych w Europie i z racji nieprzemyślanego użytkowania tego surowca, będzie nam groził deficyt jego deficyt w przyszłości. Z racji naszego położenia geograficznego, w naszym regionie będą pojawiały się coraz częściej susze, w związku z czym niedobór wody będzie miał tendencję wzrostową. Pomimo że nie zużywamy ogromnych ilości wody w przeliczeniu na mieszkańca – dla przykładu, przeciętny Norweg zużywa 230 litrów, co jest 2 razy większą ilością niż w Polsce, warto zainteresować się bardziej zrównoważonym zużyciem wody i ograniczyć jej marnowanie. Szczególnie istotna jest tutaj cenna dla ludzi woda pitna, której złoża są naprawdę małe. Co więcej, takie działanie wpłynie również pozytywnie na nasze wydatki w gospodarstwie domowym.

Tylko jak zacząć? Co zmienić? Jakie działania będą mieć największy wpływ?

Warto zacząć zmianę od samego siebie, np. ograniczając spożywanie mięsa. Dla przykładu, do wyprodukowania 1 kg wołowiny potrzebne jest aż 15 000 litrów wody! W porównaniu do pożywienia pochodzenia roślinnego np. ziemniaków – 1 kilogram to tylko 287 litrów. Z tego powodu warto się czasem zastanowić, czy nie wybrać wegetariańskich zamienników. Mówiąc o zmianie jednostkowej, warto również wspomnieć o kupowaniu ubrań, jako że przemysł odzieżowy jest odpowiedzialny za ok. 20% całkowitego zużycia wody. Wyprodukowanie jednej pary jeansów pochłania ok. 3000 litrów tego surowca. Z tego powodu warto wybierać ubrania lepszej jakości, niekoniecznie ze sklepów typu fast-fashion. Powinniśmy zainteresować się kupowaniem używanych ubrań, nie napędzając bezpośrednio biznesów modowych, szczególnie jeśli nie planujemy założyć danej rzeczy więcej niż 10 razy.

Jeśli chodzi o działania w naszym domu, dzięki którym będziemy zużywać mniej wody, warto wspomnieć o wykorzystaniu deszczówki. Można ją wykorzystywać podczas prac w ogrodzie lub podlewając rośliny domowe. Na co dzień powinniśmy unikać kąpieli w wannie i w miarę możliwości wybierać krótsze prysznice. Przeciętnie może nam to pomóc zaoszczędzić nawet 130 litrów dziennie! Małą czynnością, która wykonywana na co dzień ma pozytywny wpływ na środowisko, jest wyłączanie kranu podczas mycia zębów. Często może nam się zdarzyć o tym zapomnieć, a jednak warto zaoszczędzić ok. 10 litrów wody podczas każdego ranka.

Ciekawym rozwiązaniem są również programy EKO w naszych pralkach. Pomimo dłuższych cykli prania, mogą zużyć nawet 9 litrów wody mniej niż podczas standardowych sesji. Program EKO warto również włączyć, gdy używamy zmywarki. To jeszcze bardziej obniży jej zużycie wody. Co więcej, zmywarka sama w sobie to świetna inwestycja dla osób dbających o środowisko – zużywa ona przeciętnie o wiele mniej wody, niż gdybyśmy myli ręcznie. Warto również zwrócić uwagę na spłuczkę w toalecie i dostosowywać ją w zależności od potrzeb. To działanie pozwoli nam zaoszczędzić ok. 3 litry wody przy każdym odpowiednim użyciu.

Z powyżej podanych powodów i pomysłów na oszczędzanie wody, warto jest zainspirować się i podjąć działania, aby przyczynić się w pozytywny sposób do ochrony środowiska. Pamiętajmy, że to jest niezbędny dla nas surowiec i wkrótce może go zabraknąć.

Autor artykułu: Julia Gutowska
Autor

Julia Gutowska

Graficzka: Anna Niemiec
Autor grafiki

Anna Niemiec

Scroll to Top