Eko podróżowanie

17/08/2022

Wakacje trwają w najlepsze, pogoda dopisuje, więc naturalnie aż żal nie wykorzystać tego czasu na wyjazdy do różnych miejsc na całym świecie. Jak jednak odbywać podróże tak, by były one jak najbardziej ekologiczne i w zgodzie z naturą? Warto postawić sobie to pytanie na samym początku planowania letnich podróży (i nie tylko tych!).

1. Gdzie się wybrać?

Najprostsza opcja, czyli podróże z biurem podróży, są jednak jedną z gorszych jeśli chodzi o dbanie o środowisko. Miejsca powszechnie znane i wybierane, bardzo często właśnie z powodu nadmiernej turystki, mierzą się z negatywnymi skutkami, takimi jak degradacja środowiska naturalnego. Ponadto wybierając opcje wyjazdów all-inclusive sami zabieramy sobie opcję poznania miejsca od prawdziwej strony. Znacznie lepiej wybrać się na własną rękę do miejsc mniej znanych turystycznie, zaufać miejscowym i odkrywać nowe tereny za ich rekomendacjami. Warto wspierać lokalne, małe i często przekazywane z pokolenia na pokolenie sklepy, piekarnie, restauracje. Dzięki temu poznasz też region od tej niezwykłej, prawdziwej strony. Nie korzystaj z posiłków w „sieciówkach”.

2. Jaki środek komunikacji wybrać?

Transport jest bardzo często kluczowy dla nas w momencie planowania podróży. Nie można jednak zapominać, że turystyka sama w sobie odpowiada za 5% globalnej produkcji dwutlenku węgla, gdzie w większości odpowiedzialny jest za to transport lotniczy. Ponadto zanieczyszczenia, które dostają się do atmosfery na wysokości ok. 10 km, gdzie latają odrzutowce, pozostają w powietrzu sto razy dłużej niż emitowane przy powierzchni Ziemi. Najlepszą opcją jest więc wybranie pociągu zamiast samochodu czy samolotu. Nie mówiąc już o tym, jak dużo mniej zanieczyszczające środowisko jest przemieszczanie się rowerem, środkami transportu zbiorowego, a nawet autostopem.

Jeśli jednak mamy plan dotrzeć w bardzo odległe miejsce, tak, że inna opcja niż samolot nie wchodzi w grę, tutaj też możemy zaplanować transport z głową. Najwięcej paliwa lotniczego samolot spala podczas startu i lądowania. Tak więc im mniej odcinków będzie miała nasza podróż – tym bardziej ekologicznie. Każda linia lotnicza inaczej też podchodzi do kwestii dbania o środowisko – jeśli masz wiele opcji przy wyborze lotu, zwróć też uwagę na tę kwestię.

3. Gdzie spać?

Poszukiwania noclegów najlepiej jest zacząć od sprawdzenia, czy w okolicy są gospodarstwa agroturystyczne lub pokoje wynajmowane przez lokalnych mieszkańców. Jeśli Twoim priorytetem podczas podróżowania jest poznawanie nowych ludzi i nie lubisz wydawać zbyt wielu pieniędzy na zakwaterowanie, przejrzyj ogłoszenia na portalach couch-surfingowych. Oferują one darmowe lub naprawdę tanie miejsca noclegowe u osób prywatnych. Istnieje także sporo stron internetowych do rezerwacji, które proponują turystom miejsca, gdzie dbanie o  środowisko jest szczególnie ważne, chociażby polski portal Slowhop.

4. Co zobaczyć?

Ekoturystyka z założenia zakłada omijanie sztamowych turystycznych miejsc. Zamiast tego proponuje zwiedzanie parków narodowych, skansenów i ekomuzeów. Te ostatnie to nowa innowacja, miejsca, które zarządzają, badają i wykorzystują, z uwzględnieniem środowiska naturalnego i otoczenia kulturowego, dziedzictwo danej społeczności. Możemy je znaleźć chociażby we Francji, Włoszech, ale też w Polsce- na przykład w Starachowicach.

Bibliografia

https://eko360.pl/ekoturystyka-na-czym-polega-ekologiczne-podrozowanie/

http://pozabiurem.pl/zasady-eko-podroznika/

 

Autor artykułu: Antonina Greszczuk
Autor

Antonina Greszczuk

Graficzka: Anna Niemiec
Autor grafiki

Anna Niemiec

Scroll to Top