4 sposoby na ograniczenie zakupów fast fashion

08/08/2022
Fast fashion, inaczej 'szybka moda’, rozrasta się w przerażającym tempie, choć ciągnie za sobą ogromne dylematy zarówno ekologiczne, jak i etyczne, związane z prawami człowieka. Jak przemysł szybkiej mody wpływa na naszą planetę i jakie są sposoby, aby ograniczyć kupowanie ubrań w sieciówkach? Tego dowiesz się z dzisiejszego artykułu!

Wpływ fast fashion na planetę jest ogromny. Przemysł modowy jest jednym z najistotniejszych przyczyn zanieczyszczeń wody na świecie. Przykładem rzeki, która odczuła drastyczne skutki tego sektora gospodarki, jest Citarum w Indonezji. Co więcej, fast fashion odpowiada za 10% globalnej emisji dwutlenku węgla rocznie, przyczyniając się w ogromnym stopniu do globalnego ocieplenia. Popyt na nowe ubrania i wyższy standard życia potęguje te skutki, ponieważ do 2050 procent globalnych emisji spowodowanym przemysłem modowym będzie prawdopodobnie wynosił aż 26%. Dodatkowo, każdego roku wyrzucamy 92 mln ton odpadów odzieżowych. To równa się codziennemu wypełnianiu 1,5 Empire State Building zużytymi ubraniami każdego dnia. Dlatego też; warto jest zacząć wprowadzać eco-friendly nastawienie oraz ograniczyć zakupy w sklepach jak: Shein, Bershka, Zara etc. Ubrania w tych miejscach są w przystępnych cenach, co cechuje przeciętną jakość. Co więcej – moda pochłania więcej energii niż lotnictwo i żegluga razem wzięte.

 

Jak zatem ograniczyć zakupy fast fashion?

 

Kupuj mniej ubrań, natomiast lepszej jakości

Kupuj z głową, w sposób przemyślany. Znajdując swój styl będziesz w stanie kupować mniej rzeczy, za to lepszej jakości i na lata, co polepszy Twój komfort oraz wygląd. Sklepy w stylu fast fashion, jak sama nazwa mówi skupiają się na “szybkiej modzie”. Kupując w tego typu sklepie, nierzadko możemy się spotkać z tym, że dana rzecz wygląda z początku bardzo dobrze, natomiast już po kilku miesiącach możemy doszukać się w niej dziur, czy wyblakłego koloru. To motywuje nas do kupienia kolejnej rzeczy, która da nam platoniczne poczucie szczęścia i spełnienia. Jest to niekorzystne nie tylko dla naszego portfela, a w szczególności dla środowiska, o czym wyżej przedstawione statystyki informują.

Celuj w zasadę #30Wears, zaproponowaną przez Livię Firth, założycielkę firmy Eco-Age. W zakresie etycznej mody; jest ona punktem odniesienia, który pomoże Ci dokonywać bardziej świadomych wyborów i zapewnić ubraniom długość życia, na jaką zasługują. Przed zakupem odpowiedź na pytanie: czy będę to nosić co najmniej 30 razy? Jeśli nie będziesz pewny – nie kupuj.

 

Kupuj second-hand, ubrania z drugiej ręki

W ostatnim czasie niezwykle popularne stało się zaopatrzanie się w ubrania vintage w lumpeksach. Ma to bardzo dobry wpływ na nasze środowisko, gdyż dając drugie życie ubraniom, zapobiegamy ich wylądowaniu na śmietniskach, przy czym ograniczamy potencjalne zakupy nowych ubrań. Co więcej, kupowanie odzieży używanej jest dobre dla Twojego portfela. Możesz zaoszczędzić dużo pieniędzy i znaleźć piękne ubrania, których nikt obecnie nie nosi. Co więcej, możesz przyczynić się do bardziej zrównoważonej mody poprzez sprzedaż ubrań, których już nie nosisz. Jest to możliwe poprzez platformy takie jak Vinted, Olx czy grupki na Facebooku. To sposób na szybki zarobek oraz pozbycie się zbędnych ubrań, które mogłyby wylądować na skupiskach śmieci.

 

Kupuj ubrania sustainable/ zrównoważonych marek

Wspierając lokalne, zrównoważone biznesy przyczyniasz się do redukcji emisji dwutlenku węgla, pochodzących z transportu. Co więcej te ubrania często są na długie lata, gdyż są stworzone z najlepszych materiałów w etycznych pracowniach odzieżowych. Do najlepszych polskich etycznych modowych marek należą sklepy jak:

 

Wyedukuj się w zakresie kryzysu humanitarnego w branży modowej

Fast Fashion nie ma tylko szkodliwego wpływu na środowisko, ale również na pracowników tych firm w mniej rozwiniętych państwach. To może zachęcić Cię do redukcji zakupów w sklepach jak np. Shein. Nieznośnie długie godziny pracy, okropnie niskie zarobki poniżej minimalnej płacy i wyjątkowo niebezpieczne warunki pracy to tylko niektóre z problemów, z jakimi borykają się pracownicy fabryk odzieżowych. Przykładem pokazującym, jak niebezpieczna jest praca w tej branży, jest katastrofa Rana Plaza w 2013 roku. Po zawaleniu jednej z fabryk w Bangladeszu, śmierć poniosło ponad 1000 osób. Dziewięć lat po tej tragedii robotnice i robotnicy w przemyśle odzieżowym, nadal pracują w ciężkich warunkach. Dlatego też; świadomość i przekazywanie innym informacji o szkodliwości tego sektora gospodarki jest kluczem, jako że nasze codzienne wybory napędzają tę nieetyczną branżę każdego dnia.

 

 

Źródła:

https://goodonyou.eco/what-is-fast-fashion/

https://earth.org/fast-fashions-detrimental-effect-on-the-environment/

https://earth.org/data_visualization/the-9-biggest-fast-fashion-statistics/

https://www.sustainyourstyle.org/en/reducing-our-impact

https://simplicite.pl/minimalizm-w-praktyce-jak-przestac-kupowac/

https://www.darja.com.pl/blog/odziez-uzywana-dlaczego-jest-ekologiczna

https://culture.pl/pl/artykul/etyczna-moda-12-polskich-marek

https://pebblemag.com/magazine/living/whats-wrong-with-fast-fashion#human-rights

https://www.dw.com/pl/2-lata-po-katastrofie-rana-plaza-prawie-nic-si%C4%99-nie-zmieni%C5%82o-na-lepsze/a-18406479

Autor artykułu: Julia Gutowska
Autor

Julia Gutowska

Graficzka: Anna Niemiec
Autor grafiki

Anna Niemiec

Scroll to Top