Najczęstsze błędy podczas segregacji – sprawdź, czy Ty też je popełniasz

Najczęstsze błędy podczas segregacji - sprawdź, czy Ty też je popełniasz

15/09/2022
Plastik do żółtego pojemniczka, papierki do niebieskiego, szkło tam, gdzie narysowana butelka, a wszystko co niezidentyfikowane do zmieszanych – tak myśli większość Polaków i po części ma rację. Segreguje się jednak w jakimś celu (innym niż kara za nierobienie tego). Za sprawą sortowania śmieci może sprawnie działać recykling, dzięki któremu nowe opakowania produktów są tworzone ze starych, a w obiegu jest mniej odpadów. Nie każdy surowiec jednak nadaje się do powtórnego przerobu albo jest zrobiony z tego, z czego nam się wydaje. Poniżej znajdziecie 6 najczęstszych błędów popełnianych podczas segregacji w polskich domach.

 

Mięso w odpadach bio

Nie wszystkie resztki jedzenia powinny trafiać do brązowego kontenera. Kompostownie odpadów biodegradowalnych, do których trafiają odpady bio, nie są w stanie przetworzyć odpadów innych niż pochodzenia roślinnego. Każdy powinien zrozumieć z tego jedynie tyle, by nie wyrzucać mięsa, kości, sosów po pieczeni razem z pozostałościami pieczywa, owoców albo fusami po kawie.

Karton po napojach w niebieskich kontenerach

Jeśli coś wygląda jak karton, to musi być karton, prawda? Jak się okazuje jednak nie. Opakowania na napoje muszą być wzmocnione materiałami sztucznymi, tak aby nie przepuszczały płynów. Celuloza (papier) jest nie do odzyskania w procesie recyklingu takich kartonów i z tego powodu wyrzuca się je do żółtych kontenerów zamiast niebieskich.

Brudne kartony w pojemnikach na papier

Skoro kartony wyrzuca się do niebieskiego kontenera, to dlaczego nie wyrzucić tam pudełka po pizzy czy papierowych jednorazowych naczyń? Otóż dlatego, że pojemniki po jedzeniu często bywają zatłuszczone i mocno zabrudzone, a z takiego surowca nie powstanie przykładowo papier toaletowy czy eko opakowanie na produkty w sklepie.

Stare tekstylia w odpadach zmieszanych

Podarte spodnie, stare skarpetki i brudne prześcieradła nie wypada przekazać potrzebującym, ale to nie znaczy, że mają leżeć na wysypiskach śmieci. Takie tekstylia zbiera do swoich kontenerów PCK, aby później mogły być przerobione m.in. na czyściwo czy materiały do uszczelniania.

Każde szkło do szkła

Wazony, klosze na lampy czy kieliszki zrobione są ze szkła, ale razem z nim nie powinny trafić do koszy. W zielonych i białych pojemnikach powinno być wyłącznie szkło opakowaniowe, czyli głównie słoiki i butelki, a powodem tego jest specyfika procesu recyklingu tego materiału. Przeróbka szkła bowiem jest sprawna tylko kiedy cała frakcja odpadów ma tę samą temperaturę topnienia.

Posegregowane śmieci, wyrzucone w nieodpowiednim materiale

Ładnie posegregowane śmieci nic nie znaczą, jeśli wrzucimy je do kontenera owinięte w surowiec z innego materiału. Można zbierać szklane butelki do papierowej torby albo obierki do plastikowej reklamówki, tylko trzeba przy tym pamiętać, aby rozdzielić te dwa odpady od siebie podczas wyrzucania ich. Siatka foliowa nie rozłoży się przecież razem z pozostałościami po obiedzie.

 
Bibliografia:

https://pck.pl/tekstylia/#faq

https://naszesmieci.mos.gov.pl/jak-segregowac

https://yanko.com.pl/specyfika-opakowan-do-nabialu/

http://metro.gazeta.pl/metro/7,50144,4358188.html

https://www.spozywczetechnologie.pl/mleko/pakowanie/280/innowacje-w-opakowaniach-mleka-i-produktow-mleczarskich

http://www.recykling.pl/recykling/index/g/odpady/108

http://www.annajaklewicz.pl/jak-segregowac-smieci-szklo/

https://pomaranczowasowa.pl/jak-segregowac-smieci-szklo/

http://www.annajaklewicz.pl/jak-segregowac-smieci-bio/

Autor artykułu: Izabela Gryczyńska
Autor

Izabela Gryczyńska

Graficzka: Anna Niemiec
Autor grafiki

Anna Niemiec

Scroll to Top