Halloween i Wszystkich Świętych kontra ekologia

27/10/2022
Halloween i Wszystkich Świętych to dwa najpopularniejsze święta obchodzone jesienią. Czy zastanawialiście się kiedyś, co łączy je z ekologią i jaki wpływ na środowisko ma ich celebracja?

Oba te święta mają katastrofalny wpływ na naszą planetę – tony plastiku wykorzystywane do produkcji dekoracji, kostiumów, zniczy oraz sztucznych kwiatów są ogromne. Czy istnieje jakiś sposób, aby temu przeciwdziałać?

600 000 ton dyń na wysypiskach

Jak podają statystyki cytowane przez czasopismo “Atlantic”,  każdego roku na wysypiska śmieci trafia prawie 600 tysięcy ton dyń. Oprócz kwestii etycznych, jaką jest m.in. marnowanie jedzenia, możemy wyróżnić również ekologiczne skutki wyrzucania dyń. Podczas rozkładu emitują one gazy cieplarniane. Dodatkowym problemem związanym z Halloween jest produkcja jednorazowych strojów. Większość z nich, bo aż 69%, jest produkowana z poliestru. W samej Wielkiej Brytanii produkują one około 2000 ton plastikowych odpadów rocznie.

Jak wygląda sprawa z ekologią na cmentarzach?

Święto Zmarłych łączy się z zalewaniem cmentarzy tonami plastiku – czy to w postaci zniczy, czy też sztucznych kwiatów zdobiących groby naszych bliskich. Niestety, kontenery przepełnione śmieciami przez kolejne tygodnie nie są zbyt pozytywnym widokiem. Każdego roku Polacy kupują około 300 mln zniczy, które po krótkim czasie stają się odpadami. Łączy się to z kosztami w okolicach 650-750 mln zł.

Coraz większą popularnością cieszą się znicze jednorazowe – zasilane ledowymi lampkami na baterie, które po użyciu nadają się już tylko do wyrzucenia. Drugą opcją są znicze tradycyjne, jest to lepszy wybór niż ich plastikowe zamienniki, jednak nadal nie są one opcją idealną. Wbrew powszechnym przekonaniom, znicze nie nadają się do recyklingu. Plastikowe wkłady bardzo trudno jest oczyścić z parafiny, przez co nie nadają się do przetworzenia. Natomiast szklane znicze mają inny skład niż szklane butelki, uniemożliwia to użycie ich jako surowców wtórnych. Negatywny wpływ na środowisko ma również palenie zniczy samo w sobie – spalanie parafinowych wkładów emituje niebezpieczne gazy np. toluen oraz rakotwórczy benzen. Sadza ze spalania tych właśnie świec jest podobna do tej powstającej od wydzielin z rury wydechowej samochodu z silnikiem diesla. Elektryczne alternatywy wcale nie wypadają pod tym względem lepiej. Baterie, którymi są zasilane, stanowią odpad niebezpieczny. Aby poprawnie posegregować ten odpad, trzeba by było oddzielić każdy element. Najczęściej jednak trafiają one do odpadów zmieszanych, co wiąże się z ryzykiem dostania się szkodliwych substancji do gleby czy też wody.

Warto wspomnieć również o kwestii sztucznych wiązanek na grobach. Są one stworzone z wielu różnych materiałów takich jak plastik i metalowe druciki. Takie właśnie skomplikowane kompozycje uniemożliwiają ich segregację. Najczęściej trafiają one na wysypiska śmieci, gdzie rozkładają się przez setki lat.

Co możemy zrobić, aby ograniczyć ilość odpadów?

Podczas obchodów Halloween należy mieć na uwadze, że kupne dekoracje można zastąpić tymi zrobionymi własnoręcznie a zamiast nowego przebrania, prosto ze sklepu, możemy kupować ubrania z drugiej ręki lub wymieniać się z innymi osobami. Warto również pamiętać, żeby wykorzystywać dynie nie tylko do ozdoby domu. Sprawdzą się dobrze jako jesienny obiad, karmnik dla ptaków, czy też jako składnik kompostu.

Jeśli chodzi o Święto Zmarłych, również powinniśmy pamiętać, że żywe kwiaty i własnoręcznie zrobione wiązanki mają dużo więcej uroku niż kupne, plastikowe kwiaty. Należy również kierować się przekonaniem, że liczy się jakość, a nie ilość, więc lepiej będzie kupić jeden wielorazowy, gliniany lub szklany znicz, niż parę jednorazowych. Można również kupić jeden większy znicz od całej rodziny. W trosce również o nasze zdrowie możemy zastanowić się nad zakupem alternatywy do zniczy parafinowych. Najbardziej ekologiczną opcją w tym wypadku są wkłady wlewane z wosku pszczelego lub sojowego. Inną, bardziej angażującą opcją jest wykonanie znicza samodzielnie – tak samo jak w przypadku innych rękodzieł, w internecie znajdziemy mnóstwo poradników na ten temat.

Bibliografia:

https://swiatoze.pl/halloween-wytwarza-ogromne-ilosci-odpadow-z-tworzyw-sztucznych/

https://www.portalspozywczy.pl/owoce-warzywa/wiadomosci/halloween-2021-w-usa-marnuja-sie-miliony-dyn,204683.html

https://luxstone-granity.pl/ekologia-na-cmentarzu-a-wszystkich-swietych/

https://welovebeds.pl/pl/blog/Wszystkich-Swietych-w-stylu-eko/153

https://polskieradio24.pl/42/273/Artykul/1906565,Ile-zniczy-kupuja-Polacy-w-ciagu-roku

Autor artykułu: Laura Brzeska
Autor

Laura Brzeska

Graficzka: Anna Niemiec
Autor grafiki

Anna Niemiec

Scroll to Top