Eko zmiany dla każdego!

18/07/2022

Chcesz Pomóc Planecie, Ale Wydaje Ci Się To Niemożliwe? Może Już Żyjesz Bardziej Ekologicznie, Niż Ci Się To Wydaje. Nie Musisz Od Razu Rezygnować Z Zakupów W Galerii, Rzucać Pracy, By Sprzątać Oceany I Jeść Tylko To, Co Znajdziesz Na Śmietniku, Aby Móc Śmiało Powiedzieć, Że Dbasz O Środowisko. Poniżej Znajdziesz Pomysły Na Eko Zmiany, Które Możesz Wprowadzić Do Swojego Życia Już Dziś.

 
Wybieraj W Sklepach Nieidealne Opakowania

Szampon z odklejoną etykietą czy rozerwane pudełko od ryżu może i nie wygląda atrakcyjnie dla nas, ale tak jak mawiają nasi dziadkowie – “Wnętrze jest najważniejsze”. Większość sklepów wyrzuca takie produkty, ponieważ klienci ich nie wybierają, mimo że sam produkt jest dobry do użycia. Pamiętaj o tym, robiąc swoje kolejne zakupy.

 
Kupuj Bilety W Wersji Elektronicznej

Ta zamiana może się wydawać tak łatwa, że aż nieistotna, prawda? Jednak czy ktokolwiek jest w stanie policzyć, ile papierowych biletów już trzymał w ręce? Dlatego następnym razem przy zakupie biletu na pociąg czy tramwaj zastanów się, czy może nie lepiej kupić go online i pokazać podczas kontroli na telefonie.

 
Wypróbuj Papier Z Recyklingu

Biały, pachnący i w różowe kwiatki. Kto nie kocha takiego papieru? Zwłaszcza, że producenci zrobili, co mogli, byśmy wybrali właśnie ten, a nie inny – tańszy, szary i z odzysku. Jeśli się jednak nad tym zastanowimy, czy naprawdę potrzebujemy upiększać przedmiot, jakim jest rolka papieru toaletowego? Papier z recyklingu też spełnia swoją rolę i do tego nasz portfel nie będzie na niego narzekał.

 
Użyj Reklamówki, Z Której Ktoś Zrezygnował

Folie porozrzucane po półkach czy wepchnięte pomiędzy jedną bułkę a drugą to częsty widok w marketach. Oczywiście, że najlepszą opcją jest robić zakupy z własnymi wielorazówkami na pieczywo i owoce, i warzywa, ale możesz ciągle żyć eko, mimo że akurat tym razem wybrałeś folie z plastiku. Takie woreczki sklep wyrzuca, a one później rozkładają się na wysypisku śmieci przez 400 lat. Możesz ich śmiało użyć do własnych zakupów, zamiast brać nowe ze stojaka.

 
Oddawaj Nieużywane Przedmioty Za Darmo

Co dla jednych śmieciem, dla drugich skarbem. Stara waga kuchenna po babci czy hektary folii bąbelkowej pozostałej po przeprowadzce nie muszą od razu lądować w śmietniku. Niektóre miasta uruchomiły spółdzielnie do takich celów, jednak są one ciągle rzadkością. Jeśli nie ma takiej w Twoim mieście, to ogłoś na grupie mieszkańców Twojego miasta na portalu społecznościowym, że masz coś do oddania. Możesz też dodać przedmiot na Olx i zamiast ceny wybrać opcję “za darmo”.

 
Otwórz Się Na Przedmioty Z Drugiej Ręki

Każdy wie, że ubrania, buty i torebki można łatwo i tanio nabyć z drugiej ręki. Kiedyś były tylko w lumpeksach, teraz istnieją już całe strony i aplikacje stworzone z myślą o ich sprzedaży. Warto przed zakupem czegokolwiek zastanowić się, czy nie możemy tego kupić już używanego. Secondhandy pełne są drobiazgów do domu jak kubki, patelnie, obrazy, ale też rzeczy większych jak meble, rowery czy lustra. Skoro nie mamy problemu pożyczać lub używać rzeczy po znajomych czy starszym rodzeństwie, dlaczego kupno tego po kimś miałoby być dla nas czymś dziwnym?

 

Autor artykułu: Izabela Gryczyńska
Autor

Izabela Gryczyńska

Graficzka: Anna Niemiec
Autor grafiki

Anna Niemiec

Scroll to Top