Walentynki - z miłości do konsumpcjonizmu

13/02/2023
Wielkimi krokami zbliża się 14 lutego, a wraz z nim – światowe obchody święta zakochanych. Pierwowzoru dzisiejszych walentynek doszukiwać się można już w starożytnym Rzymie, gdzie obchodzono święto zwane Luperkaliami lub Dniem Płodności. Przez lata, wraz ze zmianami światopoglądowymi, tradycje związane z tą okolicznością ewoluowały. W Polsce obchody walentynek uzyskały popularność dopiero w latach 90. XX wieku, a i tak wiele zdążyło się zmienić od tamtego czasu. Widząc, jak coraz więcej osób rezygnuje z obchodów tego, na pozór, niewinnego święta, dobrze jest zadać sobie pytanie: Na czym polega problem dzisiejszych walentynek?

 

Problemem nie jest tu samo święto, ale to, co corocznie je napędza – ludzki konsumpcjonizm. Według statystyk z 2021 roku, które znajdziemy na oficjalnej stronie internetowej spółki Mastercard, wydatki Polaków z okazji święta zakochanych wzrosły prawie czterokrotnie w ciągu ostatnich 10 lat. Kwoty wydane na same kwiaty, zwiększyły się niemal trzynastokrotnie względem 2011 roku, a na biżuterię wydaje się 260% więcej. Spoglądając na ilość okolicznościowego asortymentu na sklepowych półkach, łatwo dojść do wniosku, że walentynki to aktualnie święto, nie tylko zakochanych, ale też handlowców. Pod pretekstem celebrowania dnia miłości wykorzystują oni tę okoliczność do zwiększenia zysków w słabym dla nich okresie – między sylwestrem a Wielkanocą. Nic więc dziwnego, że walentynkom zarzucane zostaje czysto komercyjne nastawienie. Co roku, w okolicach 14 lutego, zostajemy wręcz zasypani reklamami, zarówno w sklepach stacjonarnych, jak i internetowych. Gdzie nie spojrzymy, pojawiają się wzmianki o promocjach i niezwykle “okazyjnych” kodach zniżkowych. Najczęściej dotyczą one zakupów za minimalną kwotę albo akcji na zasadzie “kup więcej za mniej”. Efekt jest z tego taki, że ludzie kupują zdecydowanie więcej, ale niekoniecznie za mniej – krzywdząc tym samym zarówno własny portfel, jak i środowisko.

 

 

Co możemy zmienić w tegoroczne walentynki?

 

 
KARTKI WALENTYNKOWE

 

Trudno wyobrazić sobie obchody dnia miłości bez klasycznej walentynki. W tym roku może jednak warto byłoby zrezygnować z tradycyjnych kartek na rzecz kartek elektronicznych (e-kartek). Jest to tańsza, łatwiejsza i zdecydowanie lepsza dla środowiska alternatywa – dzięki oszczędności papieru. Jeśli jednak zależy nam na podarowaniu komuś fizycznej walentynki, dobrym pomysłem będzie wykonanie jej samodzielnie albo kupienie takiej wykonanej z papieru, pochodzącego w 100% z recyklingu!

 
KWIATY

 

Kwiaty to jeden z najpopularniejszych walentynkowych prezentów, a jednocześnie – ten najbardziej problematyczny. Stosowane przy ich uprawie herbicydy i pestycydy zatruwają podłoża i zbiorniki wodne, zlokalizowane w pobliżu wielkich plantacji. Oprócz tego, transport takich roślin z odległych krajów pozostawia za sobą znaczący ślad węglowy. Nie oznacza to jednak, że zupełnie musimy z nich rezygnować! Wystarczy, że będziemy kupować je bezpośrednio u lokalnych plantatorów. W supermarketach warto z kolei rozejrzeć się za kwiatami z certyfikatem Fairtrade (daje on gwarancję tego, że plantacja z której pochodzi bukiet, spełnia wszystkie standardy pracownicze).

 

 
WSPÓLNE SPĘDZENIE CZASU

 

Pamiętajmy, że walentynki na dobrą sprawę nie wymagają fizycznego prezentu. Wbrew opinii wszechobecnych sloganów reklamowych, najlepszym prezentem od zawsze było tworzenie miłych wspomnień. Zamiast więc inwestować w bezużyteczny przedmiot, który za 2 dni trafi na dno Twojej szuflady, zaplanuj z tej okazji atrakcje, które umilą dzień Tobie i Twojej drugiej połówce. Przygotuj romantyczną kolację, wybierzcie się na wyjątkowy spacer, pójdźcie do kina na film romantyczny – możliwości jest naprawdę multum. Jeśli z kolei, razem z partnerem, nie jesteście fanami ckliwych komedii – 10 lutego sieć kin Multikino organizuje całonocny Antywalentynkowy maraton horrorów – z dedykacją dla miłośników odrobiny adrenaliny w związku!

 

 
EKOWALENTYNKI

 

„EkoWalentynki” to ogólnopolska akcja edukacyjna, która od 13 lat promuje selektywną zbiórkę oraz recykling zużytych baterii, oraz zużytego sprzętu elektronicznego. Trwa ona od 14 lutego do 22 kwietnia, w ponad 100 miejscowościach na terenie kraju. Przynosząc ze sobą zużyte baterie, nie tylko przyczynimy się do segregacji toksycznych odpadów, ale i otrzymamy za to słodki upominek w postaci lizaka! Jak powszechnie wiadomo, nic tak nie łączy ludzi, jak wspólny cel, który w tym przypadku może przynieść korzyść dla nas wszystkich.

 

Przygotowując się do nadchodzących walentynek, pamiętajmy, o co tak naprawdę w nich chodzi. Wartości naszych uczuć nie wyznacza cena prezentu, którym obdarujemy bliską osobę, a nasze starania, by uczynić go maksymalnie spersonalizowanym. W tym roku poświęćmy więc odrobinę czasu na przemyślenie walentynkowych wydatków. W tym dniu liczy się w końcu miłość – kochajmy więc swoich bliskich, środowisko, w którym żyjemy, a przede wszystkim nas samych – nie tylko od święta!

 

 

Źródła:

https://www.mastercard.com/news/europe/pl-pl/centrum-prasowe/aktualnosci/pl-pl/2021/luty/mastercard-love-index-wspolny-posilek-w-domu-lub-maraton-filmowy-we-dwoje-tak-polacy-spedza-walentynki/

https://www.youtube.com/watch?v=UlVfuUuykjA&t=164s

https://pl.wikipedia.org/wiki/Walentynki

https://eko360.pl/czy-kupowanie-cietych-kwiatow-jest-eko/

https://www.cycling-recycling.eu/aktualnosci/ekowalentynki-2023

 

Autor artykułu: Magdalena Rogalska
Autor

Magdalena Rogalska

Graficzka: Anna Niemiec
Autor grafiki

Anna Niemiec

Scroll to Top